Startlist

75 07:00 Final Women Senior 20km Walk
Lane Number Athlete Team
1 450 DERESA Alem Tafes ETHIOPIA
2 250 GHEZLANI Bariza ALGERIA
3 583 WAWERU Linda KENYA
4 167 NASRI Chahinez TUNISIA
5 25 OOSTHUIZEN Anel SOUTH AFRICA
6 582 WANJIRU Grace KENYA
7 459 MITIKU Yehualeye Beleew ETHIOPIA
8 416 ZENYHIM Amira EGYPT
9 463 SHEFRAWE Aynalem Eshetu ETHIOPIA

76 07:15 Final Men Senior 20km Walk
Lane Number Athlete Team
1 686 CAPRICE Jerome MAURITIUS
2 432 SALEH Mohamed EGYPT
3 173 SEBEI Hassanine TUNISIA
4 478 BORSAMO Yonas Ayele ETHIOPIA
5 268 MEDJEBER Hichem ALGERIA
6 171 GHOULA Hatem TUNISIA
7 79 MUNDELL Marc SOUTH AFRICA
8 500 WALE Yohanis Algaw ETHIOPIA
9 90 SNYMAN Wayne SOUTH AFRICA
10 254 AMEUR Mohamed ALGERIA
11 617 WACHIRA Simon KENYA
12 87 SHANGE Lebogang SOUTH AFRICA
13 587 GATHIMBA Samuel KENYA
14 480 CHEKOL Birara Alem ETHIOPIA

77 15:20 Final Women Senior 400m Hurdles 0.762m
Lane Number Athlete Team
1 130 EL SAID Tasabih SUDAN
2 35 SENEKAL Jean - Marie SOUTH AFRICA
3 118 WEY Aisha Naibe SIERRA LEONE
4 569 JELEGAT Maureen KENYA
5 22 NEL Wenda SOUTH AFRICA
6 739 JAMESON Tameka NIGERIA
7 20 MAGERMAN Gezelle SOUTH AFRICA
8 561 CHEGE Jane KENYA

78 15:25 Final Women Senior HighJump
Lane Number Athlete Team
1 413 HASSAN Basant EGYPT
2 206 WELLS Kayla ZIMBABWE
3 146 SEYAMA Nonhlanhla SWAZILAND
4 710 PRETORIUS Michelle NAMIBIA
5 39 UYS Brittany SOUTH AFRICA
6 30 ROBSON Yvonne SOUTH AFRICA
7 102 GUEYE Ndeye Arame SENEGAL
8 537 YEBOAH Regina GHANA
9 531 KWARTENG Abigail GHANA
10 467 UBANG Ariyat Dibow ETHIOPIA
11 634 SIBA Rhizlane MOROCCO
12 8 DU PLESSIS Julia SOUTH AFRICA
13 751 OSAZUWA Uhunoma NIGERIA
14 732 AMATA Doreen NIGERIA
15 114 LABICHE Lissa SEYCHELLES

79 15:35 Final Men Senior Javelin 800g
Lane Number Athlete Team
1 421 AMER Maged EGYPT
2 213 KING Gary ZIMBABWE
3 426 ELBRAMLSY Ahmed EGYPT
4 320 TSAPO Pako BOTSWANA
5 551 NYAMADI Atsu GHANA
6 493 OJULO Othow Okello ETHIOPIA
7 729 VAN DER WATH Strydom NAMIBIA
8 596 KIPROTICH Alex KENYA
9 618 YEGO Nelson KENYA
10 761 KURE Samuel Adams NIGERIA
11 66 HOLTZHAUSEN Tobie SOUTH AFRICA
12 63 HERMAN Chad SOUTH AFRICA
13 94 VAN RENSBURG Philmar SOUTH AFRICA
14 542 AMPOMAH John GHANA

80 15:55 Final Women Senior 3000m SteepleChase
Lane Number Athlete Team
1 6 CONRAD Nolene SOUTH AFRICA
2 567 CHESANG Agnes KENYA
3 623 SAHOLINIRINA Marie Eliane MADAGASCAR
4 469 WELDETSADIK Weyneshet Ansa ETHIOPIA
5 461 NEDA Etenesh-diro ETHIOPIA
6 635 SIDI MADANE Fadoua MOROCCO
7 571 JERUTO Norah KENYA
8 708 MARTIN Saara NAMIBIA
9 449 ALI Birtukan Adamu ETHIOPIA

81 15:40 Final Women Senior TripleJump
Lane Number Athlete Team
1 414 HAWALA Asmaa EGYPT
2 103 KANDJI Sangone SENEGAL
3 200 MAKAYA Cathrine ZIMBABWE
4 358 BAILLY Eleonore Yohon COTE D'IVOIRE
5 447 AGA Nyebolo Uguda ETHIOPIA
6 104 KANTE Sokhna Safietou SENEGAL
7 405 TAVARES Sandra CAPE VERDE
8 519 ACQUAH Deborah GHANA
9 3 CHABANGU Zinzi SOUTH AFRICA
10 527 EKE Nadia GHANA
11 24 NTSHINGILA Patience SOUTH AFRICA
12 381 MBUMI N Joelle Sandrine CAMEROON

82 16:00 Final Women Senior Shotput 4.000kg
Lane Number Athlete Team
1 196 AGER Savana ZIMBABWE
2 711 SMITH Conette NAMIBIA
3 672 MUGABE Salome MOZAMBIQUE
4 460 MULUADAM Amele Yebeltal ETHIOPIA
5 367 VAHOUA Andrea Michelle COTE D'IVOIRE
6 17 JORDAAN Lezaan SOUTH AFRICA
7 511 INCHUDE Jessica GUINEA-BISSAU
8 34 SENEKAL Ischke SOUTH AFRICA
9 749 ONYEKWERE Chioma NIGERIA
10 378 DONGMO M Auriol Sally CAMEROON
11 746 OKWELOGU Nwanneka NIGERIA

83 16:10 Final Women Senior 200m
Lane Number Athlete Team
1 293 MATIHAKU Loungo BOTSWANA
2 360 GOUENON Nazie Adeline COTE D'IVOIRE
3 503 BASS Gina GAMBIA
4 5 CONLEY Alyssa SOUTH AFRICA
5 366 TA LOU Marie Josee COTE D'IVOIRE
6 26 PALFRAMAN Justine SOUTH AFRICA
7 808 ADA Udaya LIBERIA
8 522 AMPONSAH Janet GHANA

84 16:20 Final Men Senior 200m
Lane Number Athlete Team
1 226 MVUMVURE Gabriel ZIMBABWE
2 370 KOFFI Hua Wilfried COTE D'IVOIRE
3 507 JAMMEH Adama GAMBIA
4 765 ODUDURU Divine NIGERIA
5 93 VAN NIEKERK Wayde SOUTH AFRICA
6 807 EMMANUEL Matadi LIBERIA
7 80 MUNYAI Clarence SOUTH AFRICA
8 194 SIAME Sydney ZAMBIA

85 16:40 Final Men Senior 1500m
Lane Number Athlete Team
1 780 KENYI Santino SOUTH SUDAN
2 779 DEY Dey SOUTH SUDAN
3 586 CHEROIYET Timothy KENYA
4 599 KIPTANUI Eric KENYA
5 644 KAAM Fouad MOROCCO
6 64 HLASELO Dumisani SOUTH AFRICA
7 477 BEKUMA Taresa Tolosa ETHIOPIA
8 607 LETTING Vincent KENYA
9 483 ITAHA Birhanu Sorsa ETHIOPIA
10 53 CRONJE Johan SOUTH AFRICA
11 796 ESSALHI Youness MOROCCO
12 237 VAREVI Wellington ZIMBABWE

86 17:00 Final Women Senior 800m
Lane Number Athlete Team
1 128 BARSHAM Amna SUDAN
2 286 YARIGO Noelie BENIN
3 626 ARAFI Rabab MOROCCO
4 566 CHEROTICH Emily KENYA
5 33 SEMENYA Caster SOUTH AFRICA
6 568 CHESEBE Silvia KENYA
7 456 GOSHU Lidya Melese ETHIOPIA
8 625 AKKAOUIU Malika MOROCCO

87 17:15 Final Men Senior 5000m
Lane Number Athlete Team
1 281 NIYOMUKIZA J.marie Vianney BURUNDI
2 787 WOL Yach SOUTH SUDAN
3 183 KIPYEKO Phillip UGANDA
4 776 ATEM John SOUTH SUDAN
5 138 HAMED Khalid SUDAN
6 613 NDIWA Mangata KENYA
7 184 MANDE KIBET Abdallah UGANDA
8 238 WENJERE Carnisious ZIMBABWE
9 279 NDIUMWENAYO Thierry BURUNDI
10 781 KULANG David SOUTH SUDAN
11 482 GONFA Dejene Debla ETHIOPIA
12 622 NKHASI Namakwe LESOTHO
13 674 JAUODO Jauodo MOZAMBIQUE
14 60 GELANT Elroy SOUTH AFRICA
15 805 SIHLONGONYANE Melusi SWAZILAND
16 494 SHIRTAGA Selemon Barega ETHIOPIA
17 598 KIPSEREM Douglas KENYA
18 605 LAGAT Peter KENYA
19 136 BANTE Mohamed SUDAN
20 240 ZIMUTO Tendai ZIMBABWE
21 495 TAMIRE Getaneh Molla ETHIOPIA
22 445 TEWELDEBRHAN Teklit ERITREA
23 308 MATLAPENG Sesebo BOTSWANA
24 123 MOHAMED ABUBAKAR Daud SOMALIA
25 717 KAUDINGE Stephanus NAMIBIA
26 137 FIRSA ENYEM Mohamed SUDAN
27 282 NZIKWIKUNDA Onesphore BURUNDI

88 17:55 Final Women Senior 4X400m Relay
Lane Number Athlete Team
2 RELAY TEAM Nigeria NIGERIA
3 RELAY TEAM Cameroon CAMEROON
4 RELAY TEAM South Afrca SOUTH AFRICA
5 RELAY TEAM Ghana GHANA
6 RELAY TEAM Botswana BOTSWANA
7 RELAY TEAM Kenya KENYA

89 18:50 Final Men Senior 4X400m Relay
Lane Number Athlete Team
1 RELAY TEAM Swaziland SWAZILAND
2 RELAY TEAM Kenya KENYA
3 RELAY TEAM Algeria ALGERIA
4 RELAY TEAM Sudan SUDAN
5 RELAY TEAM Zimbabwe ZIMBABWE
6 RELAY TEAM South Africa SOUTH AFRICA
7 RELAY TEAM South Sudan SOUTH SUDAN
8 RELAY TEAM Botswana BOTSWANA